niedziela, 11 grudnia 2011

Jak to piszą „szpaner w necie dupa w świecie”. Skoro nie potrafi, nie umie w inny sposób dlatego wnosi gnój tam gdzie są dyskusje: komentarze na blogach, na forach internetowych, czatach, i innych miejscach gdzie ludzie mogą wyrażać swoje opinie.

Poszukałam trochę na ten temat i znalazłam taką oto co znalazłam w wikipedi:
„Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami.
Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty[1], która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjnefora internetoweczaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie[2], w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.”
Trollowanie obecnie nie jest uznawane za zachowanie chuligańskie. Jednak kiedyś trollowanie w usenecie cenione było przez grupy, a ofiarom, wobec których było ono zastosowane czasami wysyłano akronim YHBT (you have been trolled)[1], co oznacza powiadomienie osoby, że dała się podpuścić.
Dziś piętnuje się tego typu praktyki, zarówno poprzez określanie ich mianem trolli, zakłócających merytoryczny przebieg dyskusji, jak i ostrzegając przed nimi innych, szczególnie nowych użytkowników, poprzez polecanie im niepodejmowania dyskusji z trollami.Charakterystyka trolla:

zwykle reaguje agresją na próby uspokojenia dyskusji, oraz na zaczepki
temat dyskusji ma znaczenei dla trolla gdy wywołuje emocje, i może się spierac.
Im więcej osób żywo reaguje tym bardziej troll się cieszy
Wszelakie blokady poczytuje jako zwycięstwo
Dlatego często zmieniają adresy, nicki…
Zdaża się że troll wrzuca linki do materiałów uznanych za obrzydliwe
podawanie linków do screamerów bez ostrzeżenia
wprowadza zamieszanie
atakujących osoby lub ich cechy szczególne, jak wiek/zainteresowania/etc., bez związku z tematem dyskusji, a często przy użyciusłów wytrychów, w niektórych przypadkach troll posuwa się do wyzwisk i gróźb
skrajny stosunek do netykiety (wybrane zasady) lub ortografii – albo atakowanie wszystkich za najdrobniejsze „literówki” albo demonstracyjne łamanie zasad;
skrajna megalomania i pogardliwy stosunek do innych osób – jest to bardzo charakterystyczna cecha trolli, która prowadzi prędzej czy później do ich wyobcowania, bo nawet osoby pierwotnie sympatyzujące z trollem lub odnoszące się doń neutralnie zrażają się do niego z powodu takich zachowań przejawianych wobec nich;
by podnieśc swój wizerunek jawi się jako osoba lepiej wykształcona, o wyższym statusie społecznym….
regularne ogłaszanie swojego definitywnego odejścia z forum lub grupy dyskusyjnej i za każdym razem, po jakimś czasie, powracanie – troll tłumaczy się tutaj różnego rodzaju „obowiązkiem”, „otrzymaniem kilkuset maili zachęcających do powrotu” etc.;
zmienianie własnych danych, które może polegać albo na drobnych zmianach tych danych (np. „Troll” może zmienić się w „Troola” lub „Trrola” etc.) albo na poważnych zmianach takich danych (np. „Troll” staje się „Uczestnikiem”) — celem trolla jest spowodowanie, aby inni uczestnicy forum nie mogli filtrować wypowiedzi trolla lub ich ignorować bez czytania;
tworzenie „klonów” (np. „Troll” może także występować w tym samym okresie także jako „Uczestnik1” i „Uczestnik2”), których wypowiedzi składają się z wyrazów poparcia wypowiedzi trolla występującego pod własnymi danymi oraz ataków na oponentów tego trolla — troll w ten sposób próbuje wykazać, że nie jest izolowany i cieszy się poparciem na danym forum.

Trollowanie czasem bywa stosowane przez lamera – osobę, która podkreślając swoje doświadczenie i wiedzę w danym temacie (która w praktyce jest bardzo niewielka) próbuje wypowiedzieć się na temat wad czegoś/kogoś, próbuje "na siłę" pomóc komuś w problemie etc. Kiedy dochodzi do polemiki z osobami bardziej doświadczonymi w temacie, lamer może zareagować śmiesznymi i bezsensownymi argumentami. Kończy się to w wielu przypadkach interwencją ze strony administratora lub moderatorów serwisu. Czasami jednak trollowanie jest stosowane wobec lamerów, aby zniechęcić ich do dalszego udziału w dyskusji.

Nie karm Trolla!

Czyli najlepiej nie wchodź z nim w dyskusję, to powinno go zniechęcić do dalszej działalności, przynajmniej w danym miejscu.


3 komentarze:

 1. bardzo ciekawe to co napisałas, nawet nie wiedziałam, że takie coś istnieje a moge wiedziec co sklonio Ciebie do napisania o tym? pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 2. obserwacje... zauważyłam takie zjawisko, zainteresowałam się, i postanowiłam napisać.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja się czasami zastanawiałam o co chodzi z tymi trolami. Teraz już wiem, dzięki:))

  Pozdrawiam,
  Vehuan
  Poszukaj.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń